Jak funkcjonuje wytwornica wody lodowej?

27 września 2019 Chłodnictwo przemysłowe

Instalacja wody lodowej w swojej budowie praktycznie nie różni się od centralnego ogrzewania, a czynnikiem odróżniającym od siebie te dwa systemy jest temperatura cieczy płynącej przez ich rury. Układ pierwszego typu zasila mieszanina wody i czterdziestoprocentowego roztworu glikolu, którego obecność pozwala na schłodzenie cieczy do temperatury sięgającej aż -20 stopni. Z uwagi na tę cechę, instalacje wody lodowej to doskonałe zamienniki dla ich freonowych wersji, które ze względu na wykorzystywany do ich działania czynnik - wodę, zamiast freonu - są znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Takie układy stosuje się w celu produkcji klimatyzacji przeznaczonych do chłodzenia biur oraz rozległych powierzchni przemysłowych.

Chiller - wytwornica wody lodowej

Chiller, zwany również agregatem - jest urządzeniem produkującym zimną wodę, lub jej mieszankę z domieszką glikolu. Wytworzona w ten sposób woda lodowa płynie do wymienników ciepła i powraca do chillera, gdy ulegnie ponownemu ogrzaniu. Wyróżnić można dwa rodzaje wytwornic wody lodowej: ze skraplaczem chłodzonym powietrzem lub cieczą. Pierwszy typ agregatów instalowany zostaje po zewnętrznej stronie budynku i wyróżnia się niewielkim rozmiarem. Chillery ze skraplaczem chłodzonym cieczą charakteryzują się niskim poziomem hałasu i możliwością niezawodnej pracy bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Oba typy współpracują z chłodnicą lub z klimakonwektorami. Agregaty wyróżnia niewielki rozmiar, kompaktowość oraz efektywność pracy będąca efektem działania pozostałych elementów regulujących ich działanie. Należą do nich między innymi czujniki przepływu wody, a także detektor ciśnienia gazu. Wytwornice wody lodowej stosowane są w hotelach, centrach handlowych i biurowcach stanowiąc źródło chłodu dla klimatyzacji.

Przewaga systemu zbudowanego w oparciu o wytwornice wody lodowej

Co prawda, instalacje wody lodowej stanowią znacznie droższy zabieg, niż ich freonowy odpowiednik, jednak są one opłacalną inwestycją ze względu na zauważalnie niższe sumy wynikające z ich eksploatacji. Dodatkowa opcja pozwalająca na redukcję kosztów użytkowania układu to free-cooling. Technika ta wykorzystuje do działania instalacji chłód pochodzący z powietrza na zewnątrz budynku, dlatego szczególnie przydatna okazuje się w porze jesienno-zimowej. Ponadto, system pracujący w oparciu o wytwornice wody lodowej jest opcją znacznie przyjaźniejszą dla środowiska, a jego ewentualna awaria nie stanowi tak dużego zagrożenia dla atmosfery, co ma miejsce w przypadku systemu freonowego. Wszystkie te cechy sprawiają, że instalacje wody lodowej, oprócz klimatyzowania pomieszczeń, stanowią technologię wykorzystywaną w wielu innych dziedzinach takich, jak przemysł tworzyw sztucznych, farmaceutyczny, w czasie obróbki metalu, a nawet w medycynie - do ochładzania urządzeń.

 

27 września 2019 Chłodnictwo przemysłowe