Jak zbudowane są instalacje wody lodowej

4 września 2019 Woda lodowa

System, na podstawie którego zbudowane są instalacje wody lodowej, przypomina układ centralnego ogrzewania, a różni się jedynie temperaturą zasilającej go cieczy, która charakteryzuje się dodatkiem do niej 40-procentowego glikolu, co pozwala na schłodzenie wody do temperatury sięgającej aż -20 stopni! Instalacja wody lodowej doskonale sprawdzi się jako klimatyzacja dla przemysłu, ponieważ wyróżnia ją o wiele niższa cena, niż te, w których czynnikiem chłodniczym jest freon.

Chillery - nieodzowny element każdej instalacji wody lodowej

Kluczowym elementem składowym każdego układu wody lodowej są chillery - specjalne agregaty wytwarzające zimną wodę lub jej mieszankę z glikolem. Są one montowane w centralach wentylacyjnych i łączą się bezpośrednio z klimakonwektorem - w którego wnętrzu zachodzi proces odbierania ciepła z cieczy oraz schładzania przepływającej przez niego wody.

Wyróżnić można dwa typy agregatów: ze skraplaczem chłodzonym powietrzem lub cieczą. Ten pierwszy rodzaj instalowany zostaje głównie na zewnątrz budynku i charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Poza tym, biorąc pod uwagę jego wydajność i szeroki wachlarz możliwości, koszty montażu tego typu chillera nie należą do wygórowanych.

Agregaty ze skraplaczem schłodzonym cieczą wyróżniają się niskim poziomem hałasu, ciągłą regulacją ciśnienia skraplania, a także możliwością pracy chillera przy dowolnej temperaturze zewnętrznej.

Kolejnym procesem wykorzystywanym w tego typu układzie jest free-cooling mający za zadanie obniżyć koszty eksploatacji. Technika ta zużywa chłód pochodzący z powietrza na zewnątrz budynku, na przykład w okresie jesienno-zimowym. Pozwala to na uzyskanie zimnego powietrza bez konieczności włączania do pracy sprężarek chłodniczych.

System instalacji wody lodowej zbudowany jest z rur PCV. Są to tworzywa odporne na działanie niskich temperatur, dlatego rewelacyjnie spisują się w tej konstrukcji, która dodatkowo wyposażona jest w regulujące ciśnienie systemy.

Gdzie najlepiej sprawdzi się instalacja wody lodowej?

Instalacja wody lodowej to doskonała alternatywa dla klimatyzacji wykorzystującej freony, a wyższe koszty jej instalacji rekompensują zdecydowanie niższe koszty użytkowania takiego systemu. Układ ten zastosowanie znajduje przede wszystkim w dużych pomieszczeniach przemysłowych. Z tej technologii korzysta się głównie w przemyśle tworzyw sztucznych, farmaceutycznym, a nawet podczas obróbki metalu. Instalacja wody lodowej sprawdzi się także w medycynie, gdzie służy jako sposób na ochładzanie urządzeń.

4 września 2019 Woda lodowa