Na czym polega technologia trójgeneracyjna?

16 maja 2019 Trójgeneracja

Technologia trójgeneracyjna, zwana także trigeneracją, to metoda, która wykształciła się z mniej zaawansowanego procesu o nazwie kogeneracji polegającego na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła. W trigeneracji natomiast, oprócz dwóch wymienionych produktów, uzyskać można jeszcze jeden - chłód. Tytułowy proces jest więc technologią niezwykle ekologiczną oraz nowoczesną.

Trigeneracja - jak przebiega ten proces?

Technologia trójgeneracyjna pozwala na wytworzenie w ramach jednego procesu aż trzech rodzajów energii wtórnej - cieplnej, elektrycznej oraz chłodu użytkowego. Pierwszy z wymienionych uzyskany zostaje dzięki specjalnemu układowi, który stanowi niezbędny element służący do schłodzenia silnika. Odebrane za jego pomocą ciepło może następnie zostać wykorzystane do podgrzewania wody. Kolejnym sposobem na uzyskanie tego typu energii są gorące spaliny powstałe wskutek spalania paliwa gazowego, których temperatura potrafi wynosić od 300 do 500 stopni Celsjusza. Tak uzyskane ciepło służyć może nie tylko do podgrzewania wody, ale jest również doskonałym produktem zasilającym centralne ogrzewanie. Również z tego typu energii, w chłodnicy absorpcyjnej, produkowana zostaje woda lodowa, czyli inaczej chłód. Wytworzona wówczas ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze oscylującej w granicach 6-14 stopni Celsjusza następnie kierowana zostaje do systemu klimatyzacyjnego, gdzie wykorzystywana jest w upalne dni. Trzecim rodzajem energii wtórnej uzyskiwanym w procesie technologii trójgeneracyjnej jest energia elektryczna - powstaje ona na skutek zamiany przez generator prądotwórczy wytworzonej w silniku energii mechanicznej. Otrzymaną w ten sposób nadwyżkę można następnie wykorzystać na potrzeby własne lub sprzedać do zakładu energetycznego.

Jakie wady i zalety ma technologia trójgeneracyjna?

Tytułowy proces ma wiele zalet, a do głównej z nich należy przede wszystkim fakt znacznego obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Dzieje się w ten sposób, ponieważ technologia trójgeneracyjna stanowi proces, w którym dochodzi do produkcji własnej energii cieplnej, elektrycznej i chłodu, a to pozwala na uniezależnienie się od ich zewnętrznych źródeł, zdecydowanie pozwalając na zaoszczędzenie gotówki. Ponadto, trigeneracja to metoda niezwykle proekologiczna - powstała w niej energia pochodzi głównie z procesu spalania gazu ziemnego, ale nie jest on jedynym związkiem nadającym się do użycia w procesie - można w nim bowiem wykorzystać niemalże każdy rodzaj paliwa.

Do wad technologii trójgeneracyjnej należy przede wszystkim brak jasno sformułowanych przepisów jej dotyczących. Przez to uzyskanie dofinansowania na budowę systemu trigeneracji graniczy z cudem, a koszt takiej konstrukcji jest naprawdę wysoki. Kolejnym minusem wynikającym z niepewnego w tym temacie otoczenia prawnego jest szereg skomplikowanych i żmudnych formalności, które należy dopełnić jeszcze przed przystąpieniem do budowy.

16 maja 2019 Trójgeneracja