Dr HVAC nazwany zwycięzcą Nagrody Konsumentów 2021!

27 maja 2021 Chłodnictwo przemysłowe

Twardość wody w prowincji Ontario jest bardzo zróżnicowana. Jednak woda wodociągowa w rejonie Wielkiego Toronto należy do kategorii "średnio twarda do twardej".

Twarda woda nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale może mieć nieprzyjemny wpływ na Twoje włosy i skórę, nie wspominając o sprzęcie AGD i instalacjach hydraulicznych. Na szczęście zmiękczacze wody mogą uzdatnić wodę dostarczaną do Twojego domu, aby przeciwdziałać tym negatywnym skutkom. Nasi klienci, którzy zainstalowali zmiękczacze wody są na ogół zachwyceni ich zaletami.

W poniższym przewodniku opisujemy, dlaczego twarda woda jest problematyczna, jak rozpoznać problem twardej wody w Twoim domu i wszystko, co musisz wiedzieć o zmiękczaczach wody.

Co to jest twarda woda?

Po pierwsze, podajmy definicję twardej wody. Minerały, zwłaszcza wapń i magnez, są naturalnie rozpuszczane przez wodę, gdy przechodzi ona przez glebę i skały w drodze do naszych kranów. Twarda woda zawiera wysokie stężenie tych minerałów - ponad 120 ppm, czyli .120 gramów na litr.

Dlaczego twarda woda stanowi problem?

Problem z twardą wodą jest następujący: niektóre składniki mineralne odkładają się na wszystkich przedmiotach, których dotyka woda. Z czasem osady te przekształcają się w twardy osad (znany również jako "kamień" lub po prostu "kamień"), który zwykle trudno usunąć. Zakładając, że w ogóle można się do niego dostać - nie jest to łatwe zadanie, gdy osad znajduje się na przykład wewnątrz rury wodociągowej.

Czy masz twardą wodę?

Jeśli mieszkasz w mieście GTA, takim jak Hamilton, Brampton lub Mississauga, najprawdopodobniej masz wodę, która jest klasyfikowana jako umiarkowanie twarda. A jeśli mieszkasz w jednym z okolicznych obszarów wiejskich i korzystasz ze studni zamiast z miejskiej sieci wodociągowej, Twoja woda może być jeszcze twardsza.

Oznaki wskazujące na to, że masz twardą wodę, to m.in:

 • białawy, skorupiasty osad wewnątrz czajników i ekspresów do kawy, na głowicach pryszniców lub wokół kranów i odpływów wanien
 • Matowa piana na elementach wyposażenia łazienki, takich jak szklane drzwi prysznicowe
 • Suche, matowe włosy i cera
 • "Czyste" pranie, które w dotyku jest szorstkie i wygląda na brudne
 • Plamy na szklankach i naczyniach po umyciu.

Aby dokładniej zbadać, czy potrzebujesz zmiękczacza wody, spróbuj przetestować swoje domowe źródło wody. Zestaw do badania wody można nabyć w lokalnym sklepie z artykułami żelaznymi. W zależności od rodzaju zestawu, który kupisz, te łatwe w użyciu zestawy mogą sprawdzać zawartość chloru, bakterii i innych wskaźników jakości wody, jak również poziom twardości.

Jakie są korzyści z używania zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody mają wiele zalet, z których być może nie zdają sobie Państwo sprawy. Dzięki nim zaoszczędzisz dwa cenne dobra, czas i pieniądze, w następujący sposób.

Zmiękczacze wody oszczędzają pieniądze

1. Niższe rachunki za energię. Powłoka z kamienia mineralnego zakłóca prawidłowe funkcjonowanie elementu grzewczego zbiornika z gorącą wodą. Dzięki zmiękczaczowi wody, unikniesz odkładania się kamienia i zwiększysz wydajność energetyczną podgrzewacza wody. W rezultacie, zaoszczędzisz pieniądze na rachunkach za energię. (BONUS: Twój podgrzewacz wody będzie trwał dłużej, jak również).

2. Mniejsza częstotliwość wymiany urządzeń. Twardy kamień wodny zmniejsza również wydajność i żywotność innych urządzeń wykorzystujących wodę, takich jak pralka i zmywarka. Jednak zmiękczanie wody zapobiegnie temu, więc nie będziesz musiał płacić za wymianę urządzeń tak często.

3. Mniej zatorów hydraulicznych i innych problemów. Innym problemem z osadów mineralnych jest to, że w końcu może zwężać wewnętrznej średnicy rur hydraulicznych gospodarstwa domowego, powodując zmniejszenie przepływu wody i zatory. Chociaż rury zazwyczaj może trwać do 70-80 lat, to prawdopodobnie trzeba będzie wymienić wcześniej (ogromne, drogie zadanie!), chyba że używasz zmiękczacza wody.

4. Oszczędności na środkach czystości i produktach higieny osobistej. Produkty czyszczące - czy to dla domu, czy dla siebie - po prostu nie będą się pieniły tak, jak powinny w twardej wodzie. Detergenty, środki czyszczące, szampony i mydła działają znacznie lepiej w miękkiej wodzie, a w rezultacie będziesz potrzebować mniejszych ilości. Będziesz także w stanie zatrzymać zakup drogich środków czyszczących specjalnie zaprojektowanych do cięcia przez skalę mineralną.

5. Zmniejszone zużycie twoich ubrań. Pranie w wodzie pełnej kamienia może sprawić, że nowe, ładne ubrania bardzo szybko staną się stare. Po instalacji zmiękczacza wody, twoje ubrania, pościel i ręczniki wyjdą z prania jaśniejsze i mniej "poobijane" wyglądające.

6. Zmiękczacze wody oszczędzają czas. Czas jest pieniądzem, i w każdym razie, kto chce spędzać ich czas szorując daleko od scummy łuszcząca się twarda woda depozyty na prysznicach drzwi, zlewy, baterie, ekspresy do kawy, etc., etc., etc.? Nikt nigdy, to jest kto. Instalacja zmiękczacza wody pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, który kiedyś spędzałeś na czyszczeniu. To pozostawia Ci więcej cennych godzin, aby cieszyć się istotnymi rzeczami w Twoim życiu.

7. Twoja skóra i włosy będą wyglądać - i czuć się - o wiele lepiej. Wow! Ty i osoby z Twojego otoczenia na pewno będziecie pod wrażeniem. Twoja skóra i włosy będą wyglądały bardziej świeżo i błyszcząco, a w dotyku będą o wiele bardziej miękkie, gdy będziesz myć je zmiękczoną wodą. Ty i członkowie Twojej rodziny możecie przestać wydawać krocie na drogie produkty do pielęgnacji ciała - bez wymiernych rezultatów.

Teraz masz do dyspozycji proste rozwiązanie, które poprawi twój wygląd, zrobi dobre wrażenie w pracy i podniesie twoją samoocenę.

Jak działa zmiękczacz wody?

Domowe zmiękczacze wody działają w celu usunięcia rozpuszczonych minerałów w procesie wymiany jonowej. Powinieneś zainstalować swój zmiękczacz jak najbliżej miejsca, w którym woda wchodzi do twojego domu, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Zmiękczacz wody składa się z 4 głównych elementów:

 1. Zbiornik na minerały, w którym znajdują się drobne kulki żywicy
 2. Zawór sterujący
 3. Zbiornik solanki zawierający sól
 4. Wąż do odprowadzania słonej wody po regeneracji

Woda wpływa do zbiornika mineralnego, w którym znajdują się naładowane elektrycznie kulki żywicy. Ładunek ten przyciąga rozpuszczone minerały. Żywica zatrzymuje wapń i magnez, jak również inne dodatnio naładowane jony (takie jak żelazo) w formie roztworu i uwalnia miękką wodę do systemu hydraulicznego.

Gdy perełki wypełniają się cząsteczkami mineralnymi, zawór kontrolny automatycznie sygnalizuje, że nadszedł czas na regenerację (lub "solankę"). Słona woda ze zbiornika solanki wypłukuje cząsteczki, a następnie jest opróżniana.

Podczas gdy kulki żywicy zazwyczaj wystarczają na cały okres użytkowania zmiękczacza wody, od czasu do czasu należy wymienić sól. Jest to jednak dość proste, przy użyciu soli w postaci wstępnie odmierzonych granulek lub kostek.

UWAGA ZDROWIE: Niewielka ilość sodu pozostaje w zmiękczonej wodzie, więc jeśli musisz poważnie ograniczyć sód w swojej diecie, porozmawiaj z nami o najlepszej opcji poprawiającej jakość wody dla Ciebie. Niektóre zmiękczacze wody używają mniej soli niż inne. Alternatywnie, można użyć urządzenia odwróconej osmozy, aby usunąć sód z wody pitnej i kuchennej.

Zmiękczacz wody a filtr do wody

Choć brzmią podobnie, nie należy mylić tych dwóch pojęć! Filtr do wody to każde urządzenie oczyszczające, którego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z dostarczanej wody. Zanieczyszczeniami tymi mogą być minerały, bakterie, chlor i wiele innych.

Z drugiej strony, zmiękczacz wody jest specyficznym rodzajem filtra wody, który radzi sobie tylko z rozpuszczonymi minerałami.

Jak długo działają zmiękczacze wody?

Przeciętnie, zmiękczacze wody mają żywotność 10-20 lat. Twój zmiękczacz będzie działał dłużej, jeśli wybierzesz model wysokiej jakości i wykonasz kilka rutynowych czynności konserwacyjnych, a mianowicie:

 • Wymieniaj regenerant soli zgodnie z instrukcjami producenta. Poczekaj, aż zbiornik będzie napełniony tylko w jednej trzeciej. Pozostawić około 10-15 centymetrów pustej przestrzeni.
 • Usunąć "mostki solne" (nierozpuszczone skorupy soli).
 • Regularnie wymieniać filtr.
 • Dokładnie wyregulować ustawienie. Zbyt niskie ustawienie nie zmiękczy prawidłowo wody, zbyt wysokie spowoduje szybsze zużycie zmiękczacza.

27 maja 2021 Chłodnictwo przemysłowe