Na czym polega chłodzenie absorpcyjne?

19 września 2019 Absorpcja

Dziś, w czasach globalnego ocieplenia, trudno jest wyobrazić sobie przebywanie w środku lata w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Jednocześnie, z uwagi na kończące się zasoby naturalne, zmuszeni jesteśmy do poszukiwania nowych alternatywnych źródeł energii. Produktem wykazującym doskonałe działanie chłodzące, mającym jednocześnie na uwadze troskę środowiska jest chłodziarka absorpcyjna - pierwszy typ ziębiarki elektrycznej. Do największych zalet tego typu agregatu, należy możliwość wytworzenia za jego pomocą chłodu bez konieczności zużywania do przeprowadzenia procesu energii elektrycznej - co zdecydowanie wpływa na obniżenie jego kosztów, nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu.

Jak działają chłodnice absorpcyjne?

Chłodnice absorpcyjne to rozwiązania cieszące się znacznie wyższym poziomem zaawansowania technologicznego niż klasyczne ziębiarki sprężarkowe. Wyróżnia je także prostota budowy - co zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia instalacji, jego cicha praca oraz brak problemów z korozją. Wspomniane urządzenia swój sposób działania opierają na zjawisku absorpcji - pochłaniania ciepła, przez które są napędzane. Zgodnie z tą zasadą wytworzony zostaje chłód, a proces ten odbywa się nieustannie - dlatego chłodnice absorpcyjne należą do znacznie częściej wybieranych produktów, niż ich sprężarkowa wersja.

Podstawowymi elementami, z których składają się tego typu urządzenia, są: parownik, skraplacz oraz element rozprężny. Proces schładzania zachodzi poprzez odparowanie czynnika chłodzącego w ciśnieniu mniejszym, niż wartość wrzenia.

Na rynku znaleźć można dwa główne rodzaje chłodziarek absorpcyjnych: bromolitowe oraz amoniakalne. Działanie pierwszego typu opiera się na bazie wody, dlatego jego działanie pozwala na wytworzenie czynnika chłodzącego o temperaturze około 5 stopni. Sprawdzi się on doskonale w klimatyzacjach, głównie ze względu na niższą cenę wynikającą z zastosowania tego rozwiązania. Ziębiarki amoniakalne wykorzystywane są w przemyśle - pozwalają na uzyskanie efektu chłodzenia o temperaturze aż -60 stopni!

Chłodziarka absorpcyjna konkurencją dla jej wersji sprężarkowej

O ile instalacja systemu sprężarkowego stanowi tańszą od tej wymienionej w tytule inwestycję, metoda ta charakteryzuje się znacznie niższym potencjałem oszczędności energii. Dodatkowo ziębiarki absorpcyjne wyróżnia prostota budowy, która znacznie wpływa na ich dłuższą żywotność i bezszelestny przebieg pracy, a także intuicyjną obsługę. Jednakże najważniejszym argumentem przemawiającym na korzyść tego systemu jest jego proekologiczna strategia działania. Do korzystania z chłodnic absorpcyjnych zachęca także możliwość otrzymania dofinansowania na poziomie 45% wartości planowanej instalacji.

 

19 września 2019 Absorpcja