Whole-Home Humidifier FAQ - Wszystko, co musisz wiedzieć

27 maja 2021 Chłodnictwo przemysłowe

Wydaje się, że jest wiele pytań dotyczących nawilżaczy powietrza w całym domu. Na przykład, czy nawilżacze naprawdę działają? Jaka jest różnica między nawilżaczem a oczyszczaczem powietrza? Nawet jeśli już go zainstalowałeś, wciąż jest kilka niewiadomych, na które Kanadyjczycy potrzebują odpowiedzi. Niezależnie od tego, czy jesteś po prostu ciekawy, czy sam posiadasz jeden z nich, oto kilka najbardziej popularnych pytań dotyczących nawilżaczy domowych.

Jak wiele jest rodzajów nawilżaczy?

Nie są to przeciętne przenośne nawilżacze, zadaniem nawilżacza "Whole Home" jest dodawanie wilgoci w całym domu. Bęben, przepływowy i parowy to trzy główne typy centralnych nawilżaczy, którym zaufali Kanadyjczycy.

Nawilżacze bębnowe

Podstawowy nawilżacz dla całego domu jest zasilany przez silnik i obracający się pas. Działa on poprzez obracanie taśmy przez małą tackę z wodą, woda następnie odparowuje z taśmy do powietrza i do kanałów powietrza powrotnego, gdzie nasycone wilgocią powietrze jest rozprowadzane po całym domu. Nawilżacze te są niezwykle proste i nieszczególnie precyzyjne. Chociaż jest to najtańszy nawilżacz spośród tych trzech, wymaga on częstej konserwacji.

Nawilżacz bębnowy

Nawilżacze przepływowe

Nawilżacze przepływowe wykorzystują wkładkę parownika do rozprowadzania wilgoci w domu. Strumień wody w sposób ciągły przechodzi przez podkładkę, aby zapewnić jej stałą wilgotność. Podobnie jak w przypadku nawilżacza bębnowego, woda jest następnie odparowywana do kanału powietrza powrotnego i rozprowadzana w domu. Jest to wydajny nawilżacz, który wymaga mniejszej konserwacji.

Nawilżacze przepływowe

Nawilżacze parowe

Nawilżacz parowy jest najbardziej precyzyjnym i wydajnym nawilżaczem spośród tych trzech. Ten zasilany elektrycznie nawilżacz wytwarza prąd elektryczny, który podgrzewa i odparowuje wodę. W ten sposób powstaje powietrze o dużej wilgotności, które jest następnie przesyłane do całego domu w celu zrównoważenia wilgotności w pomieszczeniach. Jest to droższy produkt, ale wymaga niewielkiej konserwacji.

Nawilżacze parowe

Skąd wiadomo, czy potrzebny jest nawilżacz?

Niska wilgotność może powodować różnego rodzaju problemy, zarówno dla Twojego zdrowia, jak i jakości powietrza w Twoim domu. W gruncie rzeczy niska wilgotność to po prostu suche powietrze, brak wilgoci, który najczęściej występuje przy zimnej pogodzie.

Wraz z suchym powietrzem przychodzi suchość skóry. Jeśli Twoje nadgarstki i skóra głowy zawsze swędzą i łuszczą się zimą, Twój dom ma niską wilgotność.

Przeziębienia i infekcje zatok (oraz inne problemy zdrowotne) nie są wywoływane tylko przez zasmarkane noski dzieci, ale również przez suche powietrze. Uruchomienie nawilżaczy powietrza sprawi, że Twoje gardło i przewody nosowe pozostaną wilgotne - wspierając naturalną ochronę organizmu przed infekcjami przenoszonymi drogą powietrzną.

Czy Twoje drzwi się zacinają lub podłoga skrzypi? Jest to prawdopodobnie spowodowane niską wilgotnością powietrza. Suche powietrze w pomieszczeniu powoduje kurczenie się i wypaczanie wszystkiego, co drewniane, od podłogi po meble.

Jeśli chcesz sprawdzić poziom wilgotności w swoim domu, zanim złapiesz przeziębienie lub doznasz swędzenia skóry i wstrząsów statycznych, będziesz potrzebował higrometru. Higrometr jest narzędziem stworzonym do mierzenia poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Jak sterowany jest twój nawilżacz?

Każdy nawilżacz wyposażony jest w humidistat. Zazwyczaj jest on instalowany w tym samym miejscu (w piwnicy) co nawilżacz w całym domu. Podobnie jak termostat, humidostaty są podłączone do systemu ogrzewania powietrznego, aby ręcznie lub automatycznie regulować wilgotność w domu.

Humidistat

Jaki jest idealny poziom wilgotności w domu?

Zalecany poziom wilgotności latem to 40-50%, a idealny poziom wilgotności zimą to od 30 do 40%.

Co to jest wymuszone ogrzewanie powietrzne?

Ogrzewanie wymuszonym powietrzem i nawilżacze powietrza w całym domu pracują ręka w rękę, tworząc bardzo wydajny system ogrzewania i chłodzenia. Obie pomagają sobie nawzajem pracować lepiej i wydajniej. W skrócie, systemy z wymuszonym obiegiem powietrza wykorzystują serię rur (kanałów) do wciągania zimnego, zakurzonego lub brudnego powietrza do systemu, a następnie przepychania klimatyzowanego (ogrzanego, schłodzonego, przefiltrowanego, nawilżonego) powietrza przez cały dom.

Ogrzewanie wymuszonym powietrzem za pomocą gazu ziemnego jest jednym z najczęstszych sposobów ogrzewania domu w Ontario. Jest to wydajny sposób ogrzewania domu, równoważenia poziomu wilgotności w domu i poprawy jakości powietrza, a wszystko to w jednym systemie.

Jakie są zaufane marki nawilżaczy?

Aprilaire i GeneralAire są bardzo wydajne i wiodą prym w pokonywaniu suchego powietrza w zimie. Marki te zapewniają odpowiednie nawilżenie i równowagę w Twoim domu. Obie są odpowiednio zaprojektowane, aby zapobiec tworzeniu się pleśni w systemach.

27 maja 2021 Chłodnictwo przemysłowe