Jaki rozmiar centralnego klimatyzatora powinienem kupić?

27 maja 2021 Chłodnictwo przemysłowe

Jaki rozmiar centralnego klimatyzatora powinienem kupić?

Kiedy szukasz online nowej centralnej klimatyzacji, łatwo jest się przytłoczyć. Jest tak wiele opcji! Prawdopodobnie słyszałeś, że rozmiar klimatyzatora jest bardzo ważny (i że większy niekoniecznie jest lepszy), ale co to dokładnie oznacza?

Aby uporządkować zamieszanie, oto przewodnik po prawidłowym doborze rozmiaru nowego centralnego klimatyzatora.

Właściwy rozmiar centralnego klimatyzatora

Rozmiar klimatyzatora wyrażany jest w jednostkach BTU (British Thermal Units). Im wyższa liczba BTU, tym większa wydajność chłodzenia.

Zasada kciuka: Będziesz potrzebować około 20 BTU chłodzenia na stopę kwadratową powierzchni. Na przykład, dom o powierzchni 1500 stóp kwadratowych będzie potrzebował około 30 000 BTU.

Nie próbuj jednak samodzielnie określać rozmiaru klimatyzatora; jest zbyt wiele czynników do rozważenia. Zamiast tego należy poprosić rzetelnego, doświadczonego technika HVAC o obliczenie potrzebnej liczby BTU, korzystając z uznanych standardów, takich jak CAN/CSA-F280-M90 lub Air Conditioning Contractors of America Manual J.

Problemy związane z niewłaściwymi rozmiarami centralnej klimatyzacji

Czy planujesz wymianę klimatyzatora, który ma więcej niż 10-15 lat - lub takiego, który początkowo był nieprawidłowo zwymiarowany? Dzisiejsza technologia klimatyzacji jest o wiele bardziej wydajna i zaawansowana niż jeszcze kilka lat temu, dlatego należy zlecić profesjonalną analizę bieżących potrzeb Twojego domu w zakresie chłodzenia.

Zbyt duży system chłodzenia jest tak samo zły jak zbyt mały. Żaden z nich nie zapewni takiego poziomu komfortu w domu, jakiego pragniesz Ty i Twoja rodzina... a ponadto wystąpią inne problemy.

1. Twój dom nie będzie wystarczająco chłodny

Niewymiarowa centralna klimatyzacja jest oczywiście problematyczna. To po prostu nie będzie miał wystarczająco dużo mocy, aby dokładnie schłodzić swój dom, nawet jeśli AC działa cały czas.

Zbyt duże centralne powietrze jest równie kłopotliwe. Zdziwiony? Nie bądź zaskoczony. Zbyt duży klimatyzator będzie się szybko włączał i wyłączał, a jednocześnie nie będzie odpowiednio chłodził domu. Co więcej, nie będzie działał wystarczająco długo, aby prawidłowo osuszyć powietrze. A wilgotne, lepkie powietrze w pomieszczeniach sprawi, że poczujesz się jeszcze goręcej.

2. Twoja klimatyzacja będzie wymagała częstszych napraw

Przy niewymiarowej klimatyzacji, system będzie stale działał, desperacko próbując wypompować wystarczającą ilość chłodnego powietrza dla całego domu. Powoduje to nadmierne zużycie. Gdy przewymiarowana klimatyzacja jest zmuszona do krótkich cykli, działanie stop-start jest również trudne dla Twojego systemu chłodzenia.

Co z tego wynika? Częstsze naprawy i dwa bóle głowy dla Ciebie:

  • wysokie rachunki za naprawy, które wciąż się piętrzą

ORAZ

  • przestoje bez funkcjonalnego chłodzenia w Twoim domu.

3. Koszty eksploatacji wzrosną

Nieprawidłowo zwymiarowana klimatyzacja będzie Cię kosztować nie tylko fortunę w rachunkach za naprawy HVAC. Będzie ona również znacznie mniej wydajna energetycznie niż powinna. Więc Twoje miesięczne rachunki za media wzrosną odpowiednio niebotycznie. Niestety, nie ma prawdziwej poprawki na ten problem, oprócz wymiany klimatyzatora na taki, który ma odpowiedni rozmiar dla Twojego domu.

4. Twój klimatyzator nie będzie działał tak długo

Klimatyzator, który jest prawidłowo dobrany pod względem wielkości i starannie konserwowany, powinien zapewnić Ci co najmniej 10-15 lat wiernej służby. Ale klimatyzacja, która jest zbyt mała lub zbyt duża, po prostu nie będzie w stanie obsłużyć dodatkowego zapotrzebowania.

W rezultacie jej żywotność dobiegnie przedwczesnego końca, a Ty będziesz musiał zacząć zakupy nowego klimatyzatora dużo wcześniej, niż myślałeś. Ten nieoczekiwany wydatek może być dość trudny dla Twojego budżetu.

Znajdź odpowiedni rozmiar klimatyzacji

Tym razem zrób to dobrze. Unikaj zakupu lub instalacji nowego centralnego klimatyzatora bez porady eksperta. Skonsultuj się raczej z profesjonalistą Dr HVAC, który weźmie pod uwagę następujące czynniki:

1. Wielkość i układ domu

Powierzchnia kwadratowa domu i liczba pięter to pierwsza pozycja w naszej ocenie wielkości centralnego klimatyzatora. W zależności od układu, może się okazać, że najwygodniej będzie zainstalować klimatyzację wielostrefową, która pozwoli Ci precyzyjnie dostroić kontrolę temperatury.

2. Umieszczenie okien i architektura krajobrazu

Umieszczenie okien, ich rozmiar i liczba odgrywają znaczącą rolę w potrzebach chłodzenia domu. Dla ilustracji: Budynek z wieloma dużymi oknami wychodzącymi na południe będzie naturalnie stawał się gorętszy latem. Z drugiej strony, udział stworzony przez architekturę krajobrazu w postaci drzew i krzewów wokół domu pomoże utrzymać wnętrze w chłodzie.

3. Kanały wentylacyjne i izolacja

Następnie, będziemy patrzeć na stan przewodów i izolacji zainstalowanych w domu. Jeśli oba z nich są odpowiednie, masz już przewagę nad wydajnością energetyczną.

4. Klimat

Na koniec, ale zdecydowanie nie najmniej ważne, weźmiemy pod uwagę nasz zachwycający (?!?) klimat GTA. Centralna klimatyzacja, która może poradzić sobie z naszą niebiańsko wysoką wilgotnością powietrza jest niezbędna. Pamiętaj, że przez całą naszą mroźną zimę, myśl o balsamicznej letniej pogodzie jest tym, co trzyma nas przy życiu... więc upewnijmy się, że będziesz się nią cieszyć!

27 maja 2021 Chłodnictwo przemysłowe